Search
  • Av. Atay Cibooğlu

PLAJLAR İÇİN ALINAN GİRİŞ ÜCRETLERİ YASAL MI ?

Değerli okurlarım hepinize merhabalar. Yine sürekli konuşulan ve beni de gerçekten rahatsız eden ve yazma ihtiyacı hissettiğim bir konu var. Korona Virüsü sebebiyle evden dışarıya çıkmamaya özen göstersekte kimileri yaz tatilini geçirmek için plajlara gitmekte ve gidenler de plaja giriş ücretlerine sitem etmektedirler. İstanbulda ücret ödemeden girilebilecek plajların sayısı çok azken Çeşme veya Bodrum gibi ünlü yerlerde durumlar çok daha vahim olmaktadır. İşte benim bu yazımda ele alacağım konu ‘‘plaja giriş’’ adı altında alınan ücretlerin hukuka uygun olup olmadığını değerlendirmek ve siz değerli okuyuculara bu durumu aktarmak istiyorum.

Sahilleri işgal eden otel veya ‘Beach’ler’ ücretsiz bir şekilde denize girmek isteyenlerin önüne bariyer, set gibi engeller koyarak denize girmelerine müsaade etmemekteler, bu plajlara ancak ücreti ödeyenlerin girmelerine müsaade etmekteler. Bu giriş ücretlerine gerekçe olarak ise şezlong, şemsiye bedelini göstermektedirler. Plaja giriş adı altında alınan ücretler kesinlikle yasal bir dayanağı yoktur. Kıyı Kanunu madde 5/2 çok açık bir hükümdür. Kıyı Kanunu madde 5/2’ye göre‘‘Kıyılar, herkesin eşit ve serbest olarak yararlanmasına açıktır,’’ demektedir. Yani insanlar dilediği gibi kendi şemsiyeleriyle birlikte diledikleri yerlerde güneşlenip, diledikleri gibi ücretsiz olarak denize girebilme hakları vardır. Bunun için ücret ödeme zorunlulukları yoktur. Yani kıyılardan herkes serbestçe, dilediği gibi yararlanma hakkına sahiptir. Bu konuyla alakalı olarak kapı gibi Kıyı Kanunu varken hala ısrarla giriş ücretinin alınması ve belediyelerin buna ses çıkarmamasını aklım almamakta maalesef. Şezlong bedeli, şemsiye bedeli veya loca bedeli vs. bunların hepsi yapılan hukuksuzluğu geçerli kılmak için uydurulan bahanelerdir. Yine Kıyı Kanunu madde 5/6’ya göre yapılacak olan yapı plaja en fazla 50 metre yaklaşabilir. Yani kıyıya 50 metre mesafesi olan alanlar herkesin eşit ve serbestçe kullanımına açıktır. Günümüzde baktığımızda otel veya ‘‘Beach’ler’’ denize sıfır kurulmakta ve kurulan bu yapılar hukuka aykırı yapılardır.Bu yapılara izin veren belediyelerde açıkça bu yasayı ihlal etmektedirler.

Peki özel plaj işletmeleri şezlong veya şemsiyeler için hiç ücret alamazlar mı ? Tabii ki alabilirler. Eğer ki özel plaj işletmesinin işlettiği plajda şezlong veya şemsiye hizmetinden yararlanılmak istenilirse o zaman yararlanılan bu hizmetin ücreti talep edilebilir. Plaja gelen kişilere plaj hizmetlerinden yararlanılması için hiçbir şekilde baskı veya zorlama yapılamaz. Örnek vermek gerekirse, plaja gelen bir aile plajdaki şezlong veya şemsiye hizmetinden yararlanmak istiyorsa kullandıkları şezlong ve şemsiyenin bedelini ödemek durumundalar ancak yine bu aile plaja gelirken bu hizmetlerden yararlanmayıp kendi şemsiyesini kullanıp dilediği yerde güneşlenme ve denize girdiğinde herhangi bir ücret ödemek zorunda değildir. Bu konuda aileye yanlarında şemsiye getirilmesinin yasak olduğunu veya plajdaki şezlong veya şemsiye hizmetinden yararlanmak zorunluluğu dayatılarak herhangi bir şekilde baskı veya zorlama ile ücret istenemez.

Böyle bir durum ile karşılaşırsanız yapabilecekleriniz;


· Plaja giriş bedelini ilgili mevzuatı gösterip ödemeyi reddedebilirsiniz.

· Hırgür çıkacak gibi olduğunda tartışmayın kolluk kuvveti veya zabıtaya haber vererek ilgili işletme için tutanak tutun

· Tatil keyfiniz kaçmasın istiyorsanız plaja giriş bedelini ödeyip daha sonra mutlaka Tüketici Hakem Heyetine başvurup ücret iadesini isteyin. (Giriş ücreti ödediğinize dair mutlaka bir belge isteyin)

Tüketici Hakem Heyetlerine başvuru yapabilmek için 6502 sayılı Tüketicilerin Korunması Hakkında Kanunu madde 68/3’e göre başvurular tüketicinin yerleşim yerinin bulunduğu veya tüketici işleminin yapıldığı yerdeki tüketici hakem heyetine yapılabilmektedir.

Bütün sahiller halka yani sizlere aittir ve sizlere ait olan plajlara kesinlikle giriş ücreti ödemeyin ve denizin keyfini çıkarın.

BURADA YAZILAN YAZILAR BİLGİ AMAÇLI OLUP YAZARIN GÖRÜŞLERİNİ İFADE EDER. HİÇBİR ŞEKİLDE HUKUKİ TAVSİYE NİTELİĞİ TAŞIMAMAKTADIR.

248 views0 comments

Recent Posts

See All