top of page
Ara
  • Yazarın fotoğrafıAv. Atay Cibooğlu

İDAM CEZASININ CAYDIRICILIĞI VAR MI ?

Değerli okurlarım hepinize merhabalar. Toplumda hafif de olsa dile getirilen idam konusu bugünlerde siyasilerin gündeminde de yavaş yavaş yer almaya başladı hatta TBMM Başkanı Mustafa Şentop geçen günlerde yaptığı açıklamaya göre idam cezasına sıcak baktığını belirtmiştir. İdam cezasının getirilmesi gerektiği/gerekmediği tartışması yapılırken, idam cezasının caydırıcılığı var mı yok mu sorusunu da beraberinde sormamız gerekir ki idam cezasını konuşmaya değer olsun çünkü caydırıcılığı olmayan bir ceza sisteminin ceza kanunlarında yer alması pek bir şey ifade etmeyecek hatta geri dönülemez sonuçlara yol açacaktır.

Ölüm cezasına çarptırılan kişinin infaz edilmesine idam denir. Yani geri dönüşü olmayan bir cezalandırma(!) sistemidir. Kanaatimce caydırıcı bir yöntem değildir. Telafisi mümkün olmayan sonuçlar doğurabilmektedir. Bakınız birkaç ay önce geçmiş yıllarda idam edilen siyasiler için iadeyi itibar verildi. Yine ABD’de idam edilen 100 küsur kişinin idam edildikten sonra ortaya çıkan delillerle aslında masum oldukları anlaşılmıştır. Bu konuyla alakalı bir sürü dizi-film var, izlemenizi mutlaka tavsiye ederim.

Toplum, suçlu bir kişiyi cezalandırmak için ondan intikam almak ister. Aslında idam cezasını istemeleri de bu yüzdendir. Ancak aklı başında gerçek hukukçular ceza sisteminin suçlu kişileri ıslah edilip, topluma geri kazandırılması için var olduğunu bilirler. Islah edilip, tekrar topluma kazandırılamayan insanlar içinse müebbet hapis cezası vardır. Bu yüzden ceza ile mücadele etmek için cezaevi açmaktan ziyade cezaevine düşen kişileri derhal ıslah ve topluma geri kazandırma çalışması yapılmalıdır. İşte idam cezasında bu mümkün değildir. İdam cezasında ceza infaz edilir ve dosya kapanır. İdam cezası kişileri sadece manevi(!) yönden tatmin eder ancak suçla mücadele etmez, suç oranını azaltmaz.

Kaldı ki Avrupa Birliği üyeliği ve Avrupa Konseyine girmek için idam cezasının kaldırılmış olması şartı vardır. Avrupa Birliğinin amacı Avrupa’da idam cezasından tamamen ortadan kaldırmaktır. Belarus bu sebeple hala Avrupa Birliğine girememektedir. Çünkü Belarus, idam cezası bulunan tek Avrupa ülkesidir.( Belarus’ta 1990 yılından 2019 yılına kadar yaklaşık 200 kadar kişi idam edilmiştir.) Türkiye’nin de idam cezası getirerek Avrupa Konseyinden çıkmayı göze alacağını pek düşünmemekle birlikte sağlıklı bir seçim olmayacağı kanaatindeyim. Zira hala Avrupa Birliği üyesi olmaya çalışan bir ülke olduğumuz için idam cezası getirirsek Avrupa Birliğine üye olmamız imkansız olacaktır.

İdam cezası gibi diğer cezaların fail üzerinde pek bir etkisi olmayacağını düşünüyorum.Çünkü fail suç işlerken yakalanmayacağını düşünerek suç işlemektedir. Bu yüzden suç işlerken ceza alacağını düşünmez. Bu, sonucu idam cezası olan suçlar içinde geçerlidir. Hayatın olağan akışına baktığımızda suç işleyen failler ya iz bırakmamak için tedbir alır ya da suç işledikten sonra delilleri ortadan kaldırmaya çalışır. Böylece kendisine suç isnadı yapılmayacağı ve ceza almayacağını düşünür. Bu sebeple şuanda ülke gündeminde olan idam cezasının sadece toplumun intikam alma duygusunu tatmin edecektir. Onun dışında hiçbir işe yaramayacaktır.


Aklımıza peki ne yapmak lazım ? sorusu gelebilir. Bana sorarsanız ceza kanununda düzenlenen cezaları artırılsa bile suç işlenme oranı azalmayacaktır. Toplumdaki suçları azaltmak istiyorsak en önceliğimiz toplumsal eğitim olmalıdır. Çocuklarımıza evde çok iyi eğitim vermemiz gerekiyor. Çocuklarımıza başkalarına karşı hoşgörü, empati kurmayı öğretmeliyiz, doğaya, çevreye, tüm canlılara saygı duymayı öğretmek zorundayız. Kavga, gürültü, kabadayılığın bir çözüm olmadığını, çözüm için iletişim kurmamız gerektiğini öğretmek zorundayız. Burada görev yine annelere, babalara, kardeşlere aslında herkese düşmektedir. Eğer bizler iyi birer örnek olursak bizlerden sonra gelen nesillerde örnek olacaktır.


 

BURADA YAZILAN YAZILAR BİLGİ AMAÇLI OLUP YAZARIN GÖRÜŞLERİNİ İFADE EDER. HİÇBİR ŞEKİLDE HUKUKİ TAVSİYE NİTELİĞİ TAŞIMAMAKTADIR.

0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Σχόλια


bottom of page