top of page
Ara
  • Yazarın fotoğrafıAv. Atay Cibooğlu

İSVİÇRE'DE OTONOM ARAÇ KULLANAN KİŞİ CEZA ALDI

Güncelleme tarihi: 15 Nis

İsviçreli bir adam Tesla otomobiyle otobanda giderken aracını otopilota almış ve 1 dakika 53 saniye boyunca bu şekilde yol almış ve bu anları cep telefonuna kaydetmiş. Zürih Yüksek Mahkemesi ise adama 180 günlük para cezası ve 1.000 İsviçre Frangı trafik cezasına karar vermiştir.

 

İsviçreli 32 yaşındaki genç bir adam A53 Uster otobanında giderken Tesla X marka aracının otonom sürüş özelliğini çalıştırıp bunun ne kadar harika olduğunu göstermek için cep telefonu kamerasına kaydetmiş. 1 dakika 53 saniye boyunca bu özelliği kullanmış ve bu sürede dikkatini trafiğe vermek yerine zaman zaman ellerini başının arkasına koymuş zaman zaman gözünü kapatıp uyuyor gibi yaparak horlama sesleri çıkarmış.  Bu sürede hız limitinin 80 km, bazende 100 km olan otoyolda trafik orta ve yoğun şekilde seyrediyormuş. Mahkeme bu sürede aracı dikkatsiz kullandığına kanaat getirmiş ve kasıtlı çoklu ağır trafik suçunu hafifleterek taksirli suça indirmiş.

 

Bir diğer örnek İngiltere’de yaşanan olayda bir kadın sürücü Tesla aracıyla yol alırken otonom özelliğini çalıştırarak hem makyaj yapmış hem de cep telefonuyla ilgilenmiş. Bu sürede ise dikkatini hiçbir şekilde yola vermemiş. Gelişmiş Sürücüler Enstitüsü RoadSmart Sürücü Davranışları Başkanı Rebecca Ashton ise otonom sistemlerin sürücüye yardımcı olmak için vardır, bu sebeple sürücü otonom özelliğini kullansa bile elleri direksiyonda ve dikkati trafikte olmalsı gerektiğini belirtmiş. Tesla bile bu durumun tehlikeli olduğunu ve sürücleri uyardığını ve uyarıları dikkate almayanlara Otopilot özelliği yasaklanıyormuş.

 

Daha önceki yazılarımda belirttiğim gibi otonom araçlarda otopilot özelliği kullanırken sürücünün kusur sorumluluğu devam ettiği için sürücü aracı kullanırken dikkatli ve özenli davranmak zorundadır. Bu sebeple yapay zeka sistemlerine %100 güvenerek trafikte dikkat ve özeni göstermeyi ihmal etmeyin. İsviçre dahil birçok ülkenin yasaları trafikte dikkat ve özen yükümlülüğü karşısında kişileri sorumlu tutar ve yasalar bu konuda çok açık, nettir. Dikkatli ve özenli davranmakta fayda vardır.


 

BURADA YAZILAN YAZILAR BİLGİ AMAÇLI OLUP YAZARIN GÖRÜŞLERİNİ İFADE EDER. HİÇBİR ŞEKİLDE HUKUKİ TAVSİYE NİTELİĞİ TAŞIMAMAKTADIR.

0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

DEEPFAKE

Comments


bottom of page