top of page
Ara
  • Yazarın fotoğrafıAv. Atay Cibooğlu

OTONOM ARAÇLARIN KAZASINDA SORUMLULUK

Kıymetli okurlarım bugün yapay zeka konusundan devam edeceğim. Ancak bugün yazmak istediğim konu otonom araçların kaza yapması durumunda sorumluluğun kime ait olacağı


Sürücüsüz araç yani otonom araçlar şöföre ihtiyaç duymayan yapay zeka destekli araçlardır.

Otonom aracın mantığı aslında bu ancak şuanda -bildiğim kadarıyla- dünyada tam otonom araç bulunmuyor veya varsada trafikte kullanılmıyor. Çünkü henüz geliştirme aşamasında ve şuanda tam otonom araçlar için trafik, dünyanın hiçbir yerinde uygun değil. Bazen insanları, eşyaları algılayamıyor. Bu yüzden henüz hem trafik hem de insanlar için ciddi tehlike teşkil ediyor. Trafikte gördüğümüz otonom araçlar yarı otonom araçlar. Yarı otonom araçlar derken araç sürücüsüz gidebiliyor ama mutlaka insan kontrolüne ihtiyacı var. Yani Beylikdüzü'nden Gebze'ye otonom araçla giderken uyumak mümkün değil. Dikkatimiz yine yolda olmak zorunda.


Otonom araçlar kaza yaptığında sorumluluk kime ait olacağı çok tartışılan bir konudur. Sorumluluk, üreten şirkete mi ait yoksa araç sahibine mi ya da yapay zeka mı ? Bu sadece bizim ülkemizde tartışma konusu değil aslında bütün dünyada bu tartışılıyor. Ancak ben şimdilik Türkiye için konuşayım çünkü Almanya, ABD ve Kanada gibi ülkelerde bununla alakalı yasalar çıkardı veya mevcut yasaları otonom araçlara uygun olarak güncellediler. Bu yüzden bu ülkelerde bu tartışmalar biraz azaldı diyebilirim.


Türkiye'de karayolunun işleyişini düzenleyen bir kanunumuz var. 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu (KTK).

Kanunun amacı, karayollarında can ve mal güvenliği yönünden trafik düzenini sağlamak ve trafik güvenliğini ilgilendiren tüm konularda alınacak önlemleri belirlemektir.

Trafikte olabilecek her türlü olumsuzluklarda bu kanun devreye girer. Bu yüzden otonom araçların trafikteki kusurlarını tespit edebilmek için bu kanuna bakmamız gerekiyor. Ancak bu kanunumuz güncellenmediği için yapay zeka teknolojisi bakımından eski bir kanun ve bence gelişen teknolojiye ayak uydurmak için güncelleme getirilmesi gerekiyor. KTK'da otomobil tanımı yapılırken sürücüsü dahil en fazla 9 oturma yeri diyerek otomobillerde mutlaka sürücü bulunması gerektiğini anlıyoruz.

Yani bu şu anlama geliyor olası bir otonom aracı kazasında sürücü gereken dikkat ve özeni göstermezse kusurundan sorumlu olacaktır. Türk hukukuna göre sorumluluğu yapay zekaya veya onu üreten firmaya atamıyoruz.


Zaten Türkiye'nin yolları otonom araçlar için henüz hazır değil. -Youtube'de izlediğim tanıtım videolarının yalancısıyım- Otonom araçlar sadece otobanlarda çalışıyormuş yani sokak arasında ve şehir içinde çalışmıyormuş. Mevcut yasal düzenlemeden önce yollarımızı bu tür otonom araçlar için hazır hale getirmemiz gerekiyor. Çünkü yolları otonom araçlara uygun yapmazsak eğer bununla alakalı yasal düzenleme yapmak çok mantıklı olmayacak. Ülkemizde otonom araçların yaygınlaşmasını istiyorsak buna yönelik altyapının kurulması, yolların ve trafik levhaların ona göre yapılması ve nihayetinde bunun yasal düzenlemelerinin yapılması gerektiğini düşünüyorum.

 

BURADA YAZILAN YAZILAR BİLGİ AMAÇLI OLUP YAZARIN GÖRÜŞLERİNİ İFADE EDER. HİÇBİR ŞEKİLDE HUKUKİ TAVSİYE NİTELİĞİ TAŞIMAMAKTADIR.

0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comentários


bottom of page