top of page
Ara
  • Yazarın fotoğrafıAv. Atay Cibooğlu

YAPAY ZEKA YARGIÇ OLABİLİR Mİ?

Yapay zekanın (YZ) bir yargıç olup olamayacağı sorusu, son yıllarda çok tartışılan bir konudur. YZ teknolojisinin karar vermede kullanımı kısa sürede uzun bir yol kat etmiştir. YZ artık adalet sistemindeki sonuçları tahmin etmek, adli hüküm verme sürecine yardımcı olmak ve hatta bazı senaryolarda otonom olarak hakemlik yapmak için kullanılmaktadır. Bu durum, YZ'nin yargı süreci üzerinde tam yetki almak için kullanılıp kullanılamayacağı ya da kullanılması gerekip gerekmediği sorusunu gündeme getirmiştir.


YZ'yi bir yargıç olarak kullanmanın temel faydalarından biri, tarafsız bir karar verme süreci

vaadidir. YZ algoritmaları kişisel deneyim yerine öğrenilmiş verilere dayandığından, sonuçlar insan önyargısının etkisi olmaksızın yalnızca söz konusu davanın esasına göre belirlenir. Bu durum özellikle göçmenlik ve ceza adaleti gibi, insanların karar verme

süreçlerinin genellikle kişisel önyargılarla gölgelendiği alanlarda faydalı olabilir.


Öte yandan, yapay zekayı bir yargıç olarak kullanmanın bazı dezavantajları da vardır. Birincisi, YZ karmaşık yasaları ve yasal emsalleri insan hakimlerle aynı şekilde kavrayamaz, bu da bir YZ hakimi tarafından verilen kararların kusurlu ve yanlış olabileceği anlamına gelir. Ayrıca, ahlak ve etikle ilgili bazı soruların bir algoritmaya programlanması çok zordur ve bu nedenle yanlış yorumlanabilir veya büyük ölçüde yanlış değerlendirilebilir. Dahası, eleştirmenler YZ yargıçlarının otoriter hükümetlerin distopik araçları haline gelme potansiyeline sahip olduğundan ve bazı ülkelerde kitlesel hapsetme gibi sorunları daha da kötüleştireceğinden endişe etmektedir.


Hukukun çoğunlukla insan tarafından yaratılan yönlerini yorumlama kapasitesinin

eksikliğinin yanı sıra, birçok kişi karar verme sürecinde insan katkısının potansiyel etik sonuçlarını ve çoğu zaman anlayamadığımız bilgisayar sistemlerine her zamankinden daha fazla yetki ve güç devrettiğimiz gerçeğini de sorguluyor. Bu ciddi bir endişe kaynağıdır; sonuçta insanlar hala yapay zeka kararlarını bilgilendiren veri ve algoritmaları sağlamakla görevlidir. Teorik olarak bu, insanların YZ'yi 'hackleyebileceği' ve yargı kararlarının sonuçlarını manipüle edebileceği anlamına geliyor.


Genel olarak, YZ'nin makul bir şekilde yargıç olarak kullanılabilmesi için hala çok fazla araştırma ve geliştirmeye ihtiyaç vardır. Bu nedenle, birçok uzmanın mevcut duruşu, YZ'nin kesinlikle son derece doğru ve tarafsız bir karar verici olma potansiyeline sahip olmasına rağmen, hiçbir şekilde mükemmel ve yanılmaz olmadığı yönündedir. Bu nedenle, henüz tamamen otonom yargı kararları üzerinde yetki verilmemelidir.

 

BURADA YAZILAN YAZILAR BİLGİ AMAÇLI OLUP YAZARIN GÖRÜŞLERİNİ İFADE EDER. HİÇBİR ŞEKİLDE HUKUKİ TAVSİYE NİTELİĞİ TAŞIMAMAKTADIR.

0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comentarios


bottom of page