top of page
Ara
  • Yazarın fotoğrafıAv. Atay Cibooğlu

YILBAŞINDA KAPIMIZA POLİS GELEBİLİR Mİ ?

Kıymetli okurlarım uzun bir aradan sonra tekrardan merhabalar. Bugün, bu yılın son yazısını yazıp, sizlerle paylaşıyorum. Son günlerde gündemi meşgul eden bir konu var. Yılbaşı için ek tedbirler geleceği açıklandı ve bu ek tedbirler kapsamında polislerin yılbaşı kutlamaları yapan evlere baskın yapılabileceği söyleniliyor, konuşuluyor. Peki hakikaten hukuken, korona tedbirlerine dayanılarak polislerin yılbaşı günü gelip kapıya dayanabilirler mi ?


İzah etmeden önce şunu söylememe izin verin kıymetli okurlarım. Korona, çok ciddi ve şakası olmayan bir virüs türüdür. Maalesef hem ülkemizde hem de dünyada çok ciddi ölümlere sebep oldu ve olmaya devam etmektedir. Bu yüzden hala tehlikelidir. Virüs tehlikesinin geçtiğini ve abartıldığını söyleyenler de var biliyorum, o arkadaşlara söylemek istediğim tek şey en yakındaki korona virüs hastalarının bulunduğu hastaneye gitmesi ve oradaki durumu kendi gözleriyle görmelerini istiyorum. 300’den fazla doktorumuz bu pandemi döneminde korona virüs sebebiyle hayatını kaybetti. Bu sebeple lütfen ama lütfen bu hassas süreçte hassas davranmanızı yürekten rica ediyorum.


Gelelim konumuza polislerin korona tedbirleri kapsamında evlere gelerek baskın yapabilmesi hukuken mümkün değildir. Genelge ile konutta arama yapılması mümkün değildir. Ceza Muhakemeleri Kanunu (CMK) bu konuda çok açık bir hüküm barındırmaktadır. CMK madde 119’a göre;


… Ancak, konutta, işyerinde ve kamuya açık olmayan kapalı alanlarda arama, hâkim kararı veya gecikmesinde sakınca bulunan hallerde Cumhuriyet savcısının yazılı emri ile yapılabilir.

Buradan anlaşılacağı üzere genelge gerekçe gösterilerek arama yapılması mümkün değildir. Polislerin arama yapabilmesi için hakim kararı olması gerekmektedir. Eğer durum çok acil ise ve bir an önce evin aranması gerekiyor ise o zamanda Cumhuriyet Savcısının yazılı emri gerekmektedir. Burada dikkat çekmek istediğim ufak bir husus var o da kolluk amirine dahi arama yetkisi vermemektedir. Konutta arama yapılması için ya hakim kararı olmak zorunda ya da savcılığın yazılı emri olmak zorundadır.


Arama kararıyla ilgili ise CMK madde 116 vardır. Buna göre;


Yakalanabileceği veya suç delillerinin elde edilebileceği hususunda makul şüphe varsa; şüphelinin veya sanığın üstü, eşyası, konutu, işyeri veya ona ait diğer yerler aranabilir.

Yani bir suça ilişkin şüphelinin yakalanması veya delil elde etme durumu olursa ancak o zaman arama kararı verilebilir. Burada bahsedilen şüpheli, hareketlerinden veya davranışlarından şüpheli olan kişi anlamında değil, buradaki şüpheli kavramı, savcılık tarafından başlatılan bir soruşturma başlatılmış ve o kişinin bu soruşturmada şüpheli olması anlamındadır. Fazla uzatmaya gerek yok, bir şüphelinin yakalanması veya suç delilleri elde etme durumu yoksa o zaman hakim veya savcı hiçbir şekilde arama kararı veremeyecektir.


Benim kanaatime göre polisler ancak şu durumda kapımıza gelebilecektir. Yılbaşı kutlaması yaparken çok fazla ses veya gürültü yapılırsa o zaman Kabahatler Kanununa dayanarak kapıya polis gelebilir. Ancak gelen bu polis baskın ya da arama yapamaz. Sadece çıkan ses bakımından Kabahatler Kanunu’na göre ya uyarabilir ya da buna ilişkin cezai işlem yapabilir ancak kesinlikle içeriye giremez. İçerisi kalabalık ise o zaman korona tedbirlerine göre yine işlem yapamayacağını düşünüyorum. Çünkü içeride kaç kişi var vs. tespit edebilmek için yine arama yapması gerekmektedir. Bu sebeple sadece uyararak gitmesi normal olandır.


Bolu Valisi’nin yaptığı açıklamaya göre ise normalin üstünde insan varsa o evdeki herkese ceza uygulanacak diye bir açıklama yapmış. Bu açıklamada aklımda bir soru işareti belirdi. Kaç kişi olursak normal oluruz ? Normalin üstü açıklaması kesinlikle muğlak kalmış ve açıklanması gereken bir kavram olduğunu düşünüyorum.


Toparlamak gerekirse kolluk amiri hiçbir şekilde ev baskını veya arama kararı veremez. Ne olursa olsun ya hakim kararı ya da savcılığın yazılı talimatı olması gerekmektedir.


Son olarak bu korona denilen illeti sağ salim bir şekilde atlatmayı diliyorum. Bu konuda hepimize büyük görevler düşmektedir. Bu sebeple hem kendimize hem de çevremize zarar vermeyecek şekilde kutlama yapılması en sağlıklısıdır. Çok zorlu bir yılı bitirdik ve şimdi yepyeni bir yıla gireceğiz. Umarım 2021 yılında her şey çok daha güzel olur. Şimdiden hepinize mutlu yıllar dilerim.


 

BURADA YAZILAN YAZILAR BİLGİ AMAÇLI OLUP YAZARIN GÖRÜŞLERİNİ İFADE EDER. HİÇBİR ŞEKİLDE HUKUKİ TAVSİYE NİTELİĞİ TAŞIMAMAKTADIR.

0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page